Jak wybrać obuwie na jesień?

Jesienna słota nigdy nie zachęca nas do aktywnego życia. Zazwyczaj mamy problemy z brakiem energii o tej porze roku. Ograniczamy stopniowo aktywność fizyczną oraz szykujemy się na zimowe warunki za oknem. Zadbać powinniśmy także o kwestię naszych stóp. Dobre buty na jesień zapewnią nam pełen komfort użytkowania bez względu na pogodę.

Trudne warunki atmosferyczne za oknem

Częste opady deszczu, nikły dostęp do słońca oraz zdradliwy wiatr. Wszystko to sprawia, że przed butami na jesień stoi cały szereg wyzwań. Zacznijmy od najprostszych. Nie mogą być odkryte. Wszystkie wycięcia są zatem przeznaczone na inne, cieplejsze pory roku.

Poza tym warto zwrócić uwagę na krój takiego obuwia. Ceni się wysokie podeszwy, które umożliwiają bezproblemowe chodzenie po cienkich warstwach wody. Niektórzy popadają tu w skrajność i wybierają za wysokie buty. Wtedy problem stanowi nadmierne obciążenie na stopę, które potęguje niewygodna podeszwa, zużywająca się szybciej pod naszym ciężarem.

Materiał wykonania i woda

Jeżeli Twoje buty na jesień przemakają, koniecznie zakup nową parę. Ważny jest tu materiał oraz jego zdolność do chłonięcia wody. Z reguły nie sprawdzają się propozycje ,,materiałowe”. Koniecznie zwróćmy uwagę na same obszycia, ponieważ czasami w tych miejscach buty ,,nie dają rady”.

Druga strona medalu to same wstawki wykonane z materiału. Buty wykonane z niego nawet fragmentami, mogą sprawiać problemy przy intensywnym deszczu. Wchodzenie centralnie w kałużę nie jest zalecane w żadnym wypadku. Obuwie skórzane będzie jednak bardziej korzystne od tego z tworzywa sztucznego. W przypadku produktu naturalnego, zwróćmy uwagę na jakość wykonania oraz strukturę.

Nie nazbyt ciepłe w środku

Musimy pamiętać także o tym, że przegrzana stopa nie jest zjawiskiem korzystnym z perspektywy naszego zdrowia. Jesień to niewdzięczna pora roku, w której temperatura utrzymuje się na bardzo zróżnicowanym poziomie. Są dni, w których jest bliska zeru, są też takie, gdy przypomina bardziej wiosenne, słoneczne warunki atmosferyczne.

Inne wartości odnotujemy także rankiem (ewentualnie późnym wieczorem) oraz w samo południe. Sprawia to szereg trudności dla obuwia, które nie powinno prowadzić do pocenia stopy. Zbyt ciepłe wnętrze nie jest zalecane ze względu na sezon grypowy. Jesień to czas chorowania, a łatwiej przeziębić się w opisanych warunkach.

Z reguły każde obuwie powinno być lekkie. Także jesienne, dlatego dobrze wykonać test ,,ciężkości”, gdy kupujemy but w sklepie. Wystarczy wziąć go do ręki i orientacyjnie zważyć. Dobrze zrobione obuwie rozpoznamy bez trudu, ponieważ nie będzie ciążyło na naszej dłoni.