Jak nie dać się przechytrzyć w sklepie obuwniczym?

Zakupy obuwia wiążą się z określonymi procedurami. Musimy uwzględnić w naszych planach wszystkie możliwości. Rzadko decydujemy się na pierwszą parę, którą przymierzamy. Warto poznać rynek, jego możliwości oraz ukryte haczyki zakupowe, o których tak często zapominamy. Wszystko zaś po to, aby zakupy stały się dla nas przyjemnością.

Co wpływa na finalną kwotę zakupu?

Każde obuwie trzeba uprzednio wykonać z określonych materiałów. Wpływ na cenę ma zatem koszt zakupu tworzywa, praca osób przy produkcji oraz transport do sklepu. Tutaj znowu trzeba opłacić pracowników, a także naliczyć marżę, stanowiącą zysk danego zakładu.

Jak zatem widać, składowych jest wiele i każda wpływa na finalną kwotę zakupu. Tanie buty damskie będą zawsze efektem zmniejszenia wpływu jakiejś składowej. Często otrzymamy wymarzoną parę taniej w sklepie internetowym, gdzie zmniejsza się sama gałąź zakupowa (o pracowników placówki stacjonarnej).

Defekty i cena

Czujność należy zachować przy rozmaitych defektach obuwia. Jeżeli jest przecenione, koniecznie zapytajmy z jakiego powodu. Buty reklamuje się w myśl gwarancji europejskiej, ale klient jest pozbawiony tej możliwości przy zakupach z przeceny (jeżeli na przykład wynikła ona z wadliwej podeszwy). Okazje zatem nie zawsze są szczęściem skierowanym w naszą stronę. Czasami to zwyczajna wyprzedaż ze względu na wadę konkretnej pary. Zastanówmy się dwa razy, zanim skorzystamy z takiej promocji, bo zakupiona para może nie przetrwać próby czasu.

Rozmiar obuwia oraz wejście

Istnieje wiele poradników na temat doboru rozmiaru do konkretnego obuwia. Najgorsze jest to, że każdy zna pojęcie długości wkładki. Nijak ma się jednak ona do konkretnego rodzaju. Czasami musimy zostawić nieco więcej luzu, innym razem powinien być on minimalny. Poradniki podają różne wartości, które skutecznie mylą konsumentów. Kupno za dużego lub zbyt małego obuwia jest tymczasem niekorzystne z perspektywy naszej stopy i zawsze prowadzi do zmniejszonego poczucia komfortu.

Warto chociaż orientacyjnie przymierzyć daną parę. Pamiętając o tym, że każdy z nas posiada jedną stopę ciut większą od drugiej. Nie oznacza to, że musimy kupować obuwie konkretnie w stacjonarnej placówce. Możemy po rozpoznaniu, wejść na stronę internetową oraz poszukać lepszej okazji, o ile mamy takie życzenie.

Kolejną kwestią powiązaną z powyższą jest szerokość ,,wejścia”. Niektóre buty posiadają tzw. wąskie gardło, co sprawia trudności przy zakładaniu oraz zdejmowaniu. Może okazać się, że klient będzie sztucznie poszerzał je, co skończy się na rozejściu buta, który nie będzie tak efektywnie podtrzymywał równowagi naszej stopy podczas chodzenia.